Ковід-маршрут.

«Може, викликати швидку?» «Зробити КТ?» «ПЛР-тест робити чи ні?»

90% питань до сімейного — і не лише сімейного — лікаря звучать приблизно так.


Тож ми, спеціалісти Медичний центр “Здорова Сім’я”, розповімо про кілька важливих сценаріїв та відповідних алгоритмів дій. Ми розробили ці рекомендації, спираючись на актуальні стандарти і настанови, власний досвід і тверезий глузд.?
Сценарій 1: ви контактували з імовірно хворою людиною? або людиною, в якої підтверджено COVID-19.
Сценарій 2: у вашій родині хтось захворів на COVID-19?‍?‍?
Сценарій 3: ви захворіли на COVID-19 (лихоманка в діапазоні ?37–40°C, болі в м’язах, суглобах, загальна слабкість, дискомфорт у горлі, носі, втрата нюху?, смаку?, можливо кишкові розлади, і найважче — кашель, задишка, біль у грудній клітці).

 

Сценарій 1: ви контактували з імовірно хворою людиною або людиною, в якої підтверджено COVID-19.
Сьогодні виключити контакти з хворими на COVID-19. майже неможливо, але можливо зменшити ризик інфікування. Нагадаємо про профілактичні заходи, що допомагають убезпечити себе та інших: носіть маски, які закривають НІС і РОТ?, у публічних і людних місцях, громадському транспорті, медичних закладах, ?часто мийте руки, щоразу протягом 20 секунд, якщо немає змоги вимити руки, користуйтеся антисептиками; провітрюйте приміщення, де ви змушені перебувати тривалий час, подбайте про вологе прибирання двічі на день в офісних приміщеннях. Весілля, дні народження і поминки, якщо ви не хочете хворіти, найближчі місяці варто пропустити.
Якщо ж усе-таки ви контактували з хворою людиною — це привід до таких активних дій:
З’ясувати, чи точно людина, з якою ви контактували, хвора. Хворі люди зобов’язані знаходитися на самоізоляції до підтвердженого одужання. Відповідальні люди самі повідомлять вам про ризик інфікування.
Обміркувати, чи є у вас змога самоізолюватися, щоб не принести інфекцію до себе додому (інша квартира, дача?, безлюдний острів?). Для вас інфекція може бути і не тяжкою, але ваших батьків чи бабусю наражатиме на серйозний ризик.
Перевірити свою телефонну книжку. Якщо там немає номера вашого сімейного лікаря чи амбулаторії, то, можливо, у вас немає декларації. Не панікуйте, якщо так. Знайдіть телефон комунального центру «первинки», приватного лікувального закладу або лікаря-ФОПа — і ви зможете укласти декларацію навіть дистанційно.
Зателефонуйте? своєму сімейному лікарю. З ним і лише з ним ви можете обговорити тривалість самоізоляції, потребу в тестуванні, коли краще зробити тести чи аналізи та за якими ознаками в своєму організмі потрібно стежити. Пам’ятайте, що ваш сімейний лікар сьогодні змушений прийняти 155 схожих дзвінків і трохи менше хворих. Тому буде правильним і коректним будь-яким доступним засобом зв’язку узгодити можливість вашої розмови з ним чи його помічником (медсестрою чи адміністратором). Ось і все! Сподіваємося, ви не захворієте!?

Сценарій 2: у вашій родині хтось захворів на COVID-19.
Передусім — не панікуйте! Ваша ситуація схожа на перший випадок, але у вас може не бути змоги самоізолюватися. Обов’язково поспілкуйтеся з вашим сімейним лікарем, щоб отримати поради зі спостереження за вашим станом, здоров’ям членів родини і обов’язкового карантинного «ув’язнення» всіх членів вашої контактної групи. Вам доведеться налагодити процеси забезпечення продуктами, ліками та іншими потрібними речами за допомогою друзів, родини або з дотриманням максимальних засобів безпеки для ваших сусідів. Виходити у під’їзд можна лише в масці чи респіраторі, відмовтеся від користування ліфтом. Тут важливо знати що респіратори з клапаном (такою червоною, білою чи жовтою штуковиною) НЕ ПІДХОДЯТЬ! Тільки БЕЗ клапану! Відвідування магазинів чи аптек — також із максимальними безпековими заходами.
Не забудьте поцікавитися про антисептики, засоби індивідуального захисту та правила прибирання вдома, які варто запровадити якнайшвидше і користуватися ними надалі.
Ви запитаєте: а чим прибирати? ???
Більшість сучасних засобів для прибирання мають антисептичні властивості вже за рахунок того, що вони складаються з мила. Тому головне у прибиранні вдома — не чим, а як часто. Тобто що частіше, то краще. Це правило стосується й ще одного дуже важливого чинника для одужання — провітрювання.
Пам’ятайте: ваша відповідальність і відповідальність вашої родини перед іншими людьми може врятувати десятки життів!

Сценарій 3: ви захворіли на COVID-19. Як правило, перші симптоми схожі на звичайну ГРВІ. Звісно ж, ви можете захворіти і на звичайну застуду, але в час пандемії варто думати передусім про «корону». На жаль, захворюваність росте і ризики також. Але і це не привід для паніки. Ваші правильні дії не лише збережуть життя, а й здоров’я ваших рідних та близьких, і, що сьогодні також важливо, гроші????.
Ваші дії:
Потрібно негайно самоізолюватися. Визначіть спосіб, як вам будуть доставляти ліки, їжу і художні книги (не весь же час в facebook сидіти). За неможливості самоізоляції від родини, оберіть окрему кімнату і максимум засобів індивідуального захисту для вас і ваших близьких. Так, масками?, респіраторами і антисептиками? можна і треба користуватися вдома. Але тут з’являється новий нюанс: самоізолюватися мають усі, хто з вами мешкають.
У вас уже точно має відбутися розмова з вашим лікарем??‍⚕️. Як правило, адміністратор запише ваші скарги і номер телефону, а лікар, щойно в нього з’являється вільна хвилина, вас набере. Не переживайте. Сьогодні сімейні лікарі й терапевти ?‍⚕️?‍⚕️— професіонали телефонних комунікацій. Вони вже навчилися правильного консультування всіма доступними інструментами. Вам тільки лишилося визначити канал комунікації (телефон, Viber, Telegram, WhatsApp, Messenger), взяти аркуш паперу і ручку? щоб обговорити наступне:
Чіткі й чесні відомості історії вашої хвороби. Не намагайтеся лукавити, чи «заплутувати сліди» кондиціонером чи холодним питтям. Краще продумайте з ким саме ви сиділи під кондиціонером і пили холодненьке, а поцікавтеся, чи не захворіла та людина.
Терміни ізоляції вас і ваших близьких.
Симптоми які у вас можуть з’явитися.
Інструменти спостереження за своїм станом. Термометр?. Не потрібно витрачатися на безконтактний, бо звичайний ртутний бездоганно впорається з цією місією, і це буде дешевше. Вимірювати температуру потрібно двічі на день (вранці до 8:00?, ввечері близько 18:00?, а також за погіршення стану). Пульсоксиметр. Якщо змоги купити немає, запитайте у лікаря чи в соцмережах, хто вам може позичити цей прилад для вимірювання насичення крові киснем. Тонометр (може бути корисним не лише вам, а й старшим членам родини).
За яких симптомів потрібно повторно зателефонувати, прийти до клініки чи викликати швидку. Як правило, сімейний лікар сам (або з помічником) обдзвонює своїх хворих, але велика завантаженість може дати збій. Так, ви можете не лише консультуватися телефоном а і відвідати клініку, але безпечніше для вас і для персоналу медичного закладу буде саме такий формат спілкування.
Що вам їсти і скільки пити, як доглядати за собою? Коротко про найголовніше: хворим дорослим бажано вживати багато рідини??? (2,5–3 л на добу), часто провітрювати приміщення, подбати про вологі прибирання та дезінфекцію поверхонь.
Ліки. Які почати приймати негайно і які слід мати в аптечці. Отже: парацетамол, ібупрофен вживаємо лише за температури, що вища за 38,5 °C. Хай спершу ваш організм побореться, у нього це вийде краще. Вітамін С. Великі білі пігулки не підійдуть, там доза для дорослих є дуже малою. Тож доза в 500 мг тричі на день не зашкодить. Обов’язково потрібно знати, чи немає у вас алергії. Все решта (антибіотики, пробіотики, протималярійні, гормони, антиагреганти і весь інший арсенал аптечних мереж або те, що ви знайшли в аптечці чи вам порадили «порадники») лише за призначенням сімейного лікаря! Розділіть разом із ним цю відповідальність. По-перше, ліки недешеві, по-друге, вживання без призначення є небезпечним і, по-третє виникає питання: «А чим вас лікувати у випадку справжнього погіршення?» Пам’ятайте, «корона» — це все-таки не найважче вірусне захворювання і в більшості випадків перебігає у вигляді звичайного ГРВІ, тож і специфічного лікування ще майже немає.
Не поспішайте робити на власний розсуд тести ПЛР, ІФА, загальноклінічні й біохімічні аналізи, рентгенографію чи спіральну комп’ютерну томографію (СКТ) легень. По-перше, ці обстеження потрібні не вам, а лікарю для уточнення діагнозу, вашого стану, терміну самоізоляції і лікарняного, по-друге, всі обстеження в амбулаторному режимі для вас будуть платними, що, разом із різноманітними ліками, може становити від 10 до 15 тисяч гривень. І лише ваш досвідчений лікар зможе визначити, коли і що варто робити, а також порадити, де обстеження можна зробити дешевше без втрати якості. Врахуйте, що сімейний лікар може порадити виконати комп’ютерну томографію, і за її результатами скоригувати лікування. Ці обстеження і лікування дещо ослаблять вашу кишеню, але іноді така форма лікування може бути безпечнішою, ніж у лікарні.
Лікарняний (він же «листок непрацездатності») можна відкрити заочно. Обговоріть з лікарем його тривалість.
Ознаки, які повинні вас насторожити. Ваш лікар про них, звісно ж, розповість, але конспект під рукою не завадить.
‼️ Лихоманка. Якщо понад 3 доби тримається температура, вища за ?38,5°C, то про це потрібно повідомити своєму лікарю. Мабуть, уже «калинка-малинка» буде неефективною, і лікар змінить рекомендації.
‼️ Задишка, кількість вдихань більше за 30 на хвилину, утруднене дихання, відчуття нестачі повітря, кашель. У цій ситуації знадобиться пульсоксиметр. Якщо він покаже рівень насичення крові киснем менше за 93%, потрібно збиратися до лікарні, де вам зможуть надати кисневу підтримку. Ви повинні знати, яка найближча лікарня? законтрактована НСЗУ на лікування COVID-19. Там точно буде безпечніше і трохи дешевше. Дізнатися про це можна також у свого лікаря під час скерування до лікарні чи на сайті НСЗУ НСЗУ Національна служба здоров’я України: https://nszu.gov.ua/e-data/dashboard/likarni-covid
‼️ Порушення свідомості, падіння артеріального тиску. Телефонуйте не до сімейного лікаря, а до швидкої допомоги? за номером 103 і вимагайте транспортування до лікарні!

Тут ми залишимо ??? і ??? для тих хто дочитав аж сюди!

Насамкінець коротко про головне: використовуйте прості й доступні засоби безпеки, цінуйте своїх рідних і сімейного лікаря, допомагайте медикам?‍⚕️?‍⚕️ і будьте здорові!

 Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Навігація по публікаціях