Особливість роботи мобільних медичних бригад у сільській місцевості — їхня багатозадачність. Попри те, що головна мета медиків — провакцинувати місцеве населення від COVID-19 та інших інфекцій, вони також приділяють велику увагу скаргам пацієнтів, адже у багатьох немає іншої можливості отримати консультацію лікаря. Тому наші лікарі та медсестри заразом оглядають пацієнтів, вимірюють тиск, рівень глюкози в крові, надають рекомендації, відвідують хворих вдома, а часом навіть відправляють на госпіталізацію. Так сталося 6 липня в прикордонному селі Слобода Овруцької громади, що на Житомирщині.
Мобільна команда на чолі з сімейним лікарем Овруцького ЦПМС прибула в одне з найвіддаленіших сіл громади задля щеплення місцевих мешканців проти COVID-19, дифтерії та правця. Медики тут бувають доволі рідко, автобус до районного центру ходить лише тричі на тиждень, а самі селяни заклопотані “ягідним сезоном”, тож традиційно відкладають свої медичні питання на потім, хоча до вакцинації ставляться свідомо, адже працюючи на землі мають високі ризики інфікування правцем. Серед слобідців, які прийшли в цей день на щеплення, був чоловік, який, як здалося лікарці, потребував не вакцинації, а лікування, причому в стаціонарі.
— Він виглядав заслаблим, — пригадує Олеся Якимечко. — Я почала розпитувати його про самопочуття і вималювалася картина ботулізму: він мав діарею, блювоту, не міг ані їсти, ані пити через проблеми з ковтанням та сухість у роті, живіт дуже набрякнув, ще й сказав, що з’їв тушонку, строк придатності якої вийшов.
Лікарка оглянула пацієнта і стала наполягати на негайній госпіталізації, адже симптоми чоловік мав уже шостий день — зволікання означало б смерть. Проте він, попри те, що вже почав втрачати зір, хотів обійтися лікуванням вдома. Аргументи сімейного лікаря врешті подіяли. Неохоче, але пацієнт погодився і відправився до лікарні, де діагноз підтвердили лабораторно і розпочали лікування.
— Це звична справа, коли люди в селі відтягують або взагалі відмовляються від звернення до медичного закладу, — пояснює пані Олеся, — адже вони не мають часу, а іноді й можливості, дістатися до Центру ПМСД чи лікарні. Тож добре, що є мобільні медичні команди, які можуть приділити увагу і літнім людям, і маломобільним, і тим, хто зайнятий на господарстві. І не тільки провакцинувати, але й допомогти із хронічними хворобами чи раптовими недугами.
Зазначимо, що за 5 місяців роботи в межах проєкту USAID Розбудова стійкої системи громадського здоров’я мобільна бригада Овруцького ЦПМСД зробила 26 виїздів до 28 населених пунктів громади і провакцинувала 470 людей від COVID-19 і 360 — від дифтерії та правця.
Департамент охорони здоров’я Житомирської облдержадміністрації Житомирський Оцкпх Овруцький Центр ПМСД Овруцька міська рада
_______________
Проєкт Розбудова стійкої системи громадського здоров’я фінансується американським народом через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID Ukraine — USAID Україна) і виконується організацією Pact у партнерстві зі Швейцарським інститутом тропічної медицини та громадського здоров’я (Swiss Tropical and Public Health Institute (Swiss TPH)), Оверсіз Стратіджик Консалтінг (OSC), Європейським інститутом політики громадського здоров’я — ЄІПГЗ та за участю Шкіл громадського здоров’я Університету Темпл, Університету Дрексель та Федерації охорони здоров’я Філадельфії (Temple/Drexel/HFP), а також громадської спілки «Коаліція за Вакцинацію» на підтримку Міністерства охорони здоров’я України та Центру громадського здоров’я України.