Січень – місяць обізнаності про рак шийки матки, одного з найпоширеніших онкологічних захворювань серед жінок.
В рамках проекту «Здорова жінка -здорова нація», який втілюється
командою закладу за підтримки USAID Ukraine — USAID Україна Розбудова стійкої системи громадського здоров’я 12 січня працівники КНП «Овруцький ЦПМСД» відвідали Ігнатпільський Ліцей , де відбулась зустріч з представниками дівчат 12-14 років.
Медичний директор Тетяна Колбовська розповіла про причини виникнення раку шийки матки , які пов’язані з вірусом папіломи людини (ВПЛ), основні шляхи передачі та основні способи захисту.
Вірус папіломи людини є найпоширенішою інфекцією, що передається в основному статевим шляхом. Є понад 100 типів папіломавірусу людини, приблизно 30 з них можуть уражати шийку матки. Високопатогенні ВПЛ 16 та 18 типів є основною причиною раку шийки матки.
Основним первинним методом профілактики захворювання є вакцинації проти вірусу папіломи людини.
Щеплення проти вірусу папіломи людини може зменшити ризик розвитку раку шийки матки.
Вакцинацію від ВПЛ проводять у багатьох країнах світу. В Україні щеплення від папіломавірусу входить до переліку «рекомендованих» Щеплення захищає від розвитку не тільки раку шийки матки, а також і раку порожнини рота й горла, статевих органів й ануса. Вакцинація проти ВПЛ може запобігти понад 90% ракових захворювань, пов’язаних з вірусом папіломи людини.
За даними CDC, з 2006 року, коли вакцина була вперше рекомендована, кількість інфікування типами ВПЛ, що спричиняють рак та генітальні бородавки, зменшилися на 88% серед дівчат-підлітків і на 81% серед молодих дорослих жінок. Вакцинація проти ВПЛ зменшила кількість передракових станів РШМ у молодих жінок. Захист, який забезпечує вакцина проти ВПЛ, триває довго. За спостереженнями, близько 12 років після вакцинації захист від ВПЛ залишався високим, без ознак зниження.