Щороку в листопаді у світі проходить акція «Movember» або «Вусопад». За традицією, цей осінній місяць присвячений чоловічому здоров’ю і покликаний привернути увагу до такого захворювання, як рак простати. Рак передміхурової залози займає друге місце серед онкологічних захворювань у чоловіків та входить у п’ятірку онкохвороб, що є головними причинами чоловічої смертності.
Як розповів директор Житомирського обласного онкологічного диспансеру Ігор Сабадаш, рак простати відрізняється повільним та злоякісним перебігом, і пухлина може не проявляти себе протягом багатьох років.
«На обліку Житомирського онкодиспансеру перебуває 1562 пацієнти з раком простати. Упродовж цього року було виявлено 261 новий випадок цього захворювання, з них 89 випадків на останніх стадіях хвороби. Поточного року померло від раку простати 49 чоловіків. Як бачимо, у третині випадків захворювання виявлено на пізній четвертій стадії. Більшість пацієнтів, які мають занедбану стадію, говорили, що не зверталися до лікаря, бо не було ніяких ознак хвороби. І це основна проблема. Тому важливим є регулярні профілактичні огляди. Не треба боятись звертатися до лікаря-уролога, навіть якщо вас нічого не турбує. Краще перевіритись і бути спокійним та здоровим. Якщо рак простати виявити на ранній стадії, коли пухлина не дала метастази, то є великі шанси на успішне лікування», — пояснив лікар.
Рак передміхурової залози може торкнутися будь-якого чоловіка старше 40-50 років. Захворювання може проявлятись почастішанням сечовипускання або навпаки труднощами при сечовипусканні, болями в промежині, кров’ю в сечі і в спермі. Це ті симптоми, при яких пацієнт має «бігти» до лікаря. Інколи жоден з цих симптомів може не з’явитись. Тоді першим проявом захворювання стануть метастази ракової пухлини, а це можуть бути болі в кістках (в тазі, стегнах, хребті), болі в грудях, різке схуднення, слабкість.
Чоловікам обов’язково треба знати й фактори ризику раку передміхурової залози. Зокрема, найчастіше цей вид раку зустрічається в чоловіків старше 50 років. Якщо у близьких родичів був цей вид онкології (батько, брат тощо) або в родині є гени, що підвищують ризик розвитку раку грудей, ймовірність захворіти на рак простати зростає. Також люди з надмірною вагою можуть мати вищий ризик розвитку раку простати.
Для того, щоб уникнути появи занедбаних форм захворювання, кожному чоловікові, який досяг 40-річного віку, варто раз на рік проходити профілактичний огляд в уролога. Після огляду лікар може призначити аналіз крові на ПСА-тест (простат-специфічний антиген), що допоможе з’ясувати, чи є у чоловіка проблеми з простатою.
Записатись на консультацію до лікаря-уролога можна на сайті Житомирського обласного онкодиспансеру або зателефонувати з 09-00 до 16-00 до реєстратури закладу за номерами
телефонів: +38 (0412) 43-42-09, +38 (068) 98-77-834, +38 (098) 319-36-43.
Тож не забувайте за щорічний огляд та заплануйте на листопад візит до уролога!